Ludwiczek69 Ludwiczek69
741
BLOG

Aza, czyli o stałej struktury subtelnej

Ludwiczek69 Ludwiczek69 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

  Dla mnie to bardzo przykra notka. Wdarła się niespodziewanie do mojego życia. Nie pisze jej dla siebie, ale dla kogoś mi bardzo bliskiego.  Trudno jest mi wyrazić to co czuję. Nie chcę pisać sloganów, pustych haseł i użalać się nad losem. Przedstawię w skrócie, kim była Aza.

   Aza to moja suczka. Kiedyś dawno temu, nasze losy splątało widmo śmierci. Potem wiele lat żyliśmy wspólnie, obok siebie, a bardziej razem. Była ze mną w doli i niedoli. W strapieniach i w chwilach szczęścia. Tak wiernie jak to wiernie potrafi tylko pies. Nie posiadam daru by opisywać te chwile. Napiszę że był to dla mnie przyjaciel wyjątkowy.

image image

Niestety w nocy z soboty na niedzielę, odeszła na zawsze po dwóch dniach wyniszczającej agonii.

  Nie jestem odporny na takowe zdarzenia. Mam ponury nastrój, paskudne myśli i trudno mi się skupić. Właśnie tak wyobrażałem sobie ludzi owładniętych klątwą stałej struktury subtelnej. Nie napisze o nich, bo każdy kto chce coś o tym wiedzieć, łatwo znajdzie stosowne teksty. Napisze jednak jak przełomowe już są badania nad tą stałą.

   Żeby było wiadomo o co chodzi, wkleję krótki tekst:

Stała struktury  subtelnej, oznaczana α, jest równa w przybliżeniu 1/137,036. α jest bezwymiarową kombinacją ładunku elementarnego, stałej Plancka, prędkości światła i przenikalności elektrycznej próżni. Określa ona intensywność kwantowych oddziaływań elektromagnetycznych, te zaś decydują o poziomach energetycznych atomów i cząsteczek, a więc o ich widmie. Pewien fragment widma energetycznego nazywa się, ze względów historycznych, strukturą subtelną i stąd nazwa naszej stałej. Pomiar odległości pomiędzy charakterystycznymi liniami widmowymi dostarcza narzędzia do pomiaru stałej α. Jej wartość jest stała i niezmienna na Ziemi i w bliskiej przestrzeni kosmicznej.

  W czym więc rzecz? Okazuje się że sceptyków jest pod dostatkiem. Może ich głos jest tłumiony lub ignorowany. Jednak powoli z siłą kropli wody drążą oni monolit nauki. Pan prof. Johna K. Webba z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii postanowił zbadać jak ta stała zachowuje się w głębokim kosmosie. Korzystając z teleskopu Kecka, badacze przeanalizowali widma 73 kwazarów i stwierdzili, że im bardziej odległe były kwazary, a więc im dawniej wyemitowały zarejestrowane na Ziemi światło, tym zmierzona wartość α była mniejsza. Ostatecznie doszli do wniosku, że 9 miliardów lat temu stała struktury subtelnej była o 0,0006% mniejsza, niż obecnie.

  Taki wynik wymagał niezależnej weryfikacji, której w 2004 podjęli się astronomowie korzystający z teleskopu VLT w Europejskim Obserwatorium Południowym w Chile. Ta grupa nie wykryła żadnych zmian w α, ponieważ jednak zauważono pewne niedociągnięcia w przeprowadzonej na potrzeby tego badania analizie danych, Webb i współpracownicy postanowili powtórzyć badania, korzystając tym razem także z teleskopu VLT.

  Okazało się, że im odleglejszy od Ziemi jest kwazar, tym wartość stałej struktury subtelnej jest większa. Daje się to zrozumieć tylko w jeden sposób: teleskop VLT zlokalizowany jest na półkuli południowej, teleskop Kecka na północnej, a więc wartość α zmienia się nie tyle z odległością od Ziemi, ile z kierunkiem w przestrzeni. Wartość stałej struktury subtelnej jest różna w różnych obszarach Wszechświata! Po przeanalizowaniu danych z obu teleskopów pod tym kątem – warto wspomnieć, że grupa kilku kwazarów była obserwowana przez oba teleskopy i wyniki obu pomiarów były dla nich zgodne – Webb i współpracownicy stwierdzili, że wartość stałej struktury subtelnej zmienia się wzdłuż gigantycznego łuku o podstawie 18 miliardów lat świetlnych. Oczywiście także i te wyniki wymagają niezależnego potwierdzenia.

    Zupełnie niedawno toczyliśmy dyskusję na temat modelu BB kontra wirujący wszechświat. W tamtym wątku podawałem linka do badań nad zmiennością stałej c. Co prawda badania te sugerowały że wielkość stałej c zależy od ciemnych mocy, ale jak widać z badań Johna K. Webba maja sens. Jedynie powód zmiany tej wartości jest inny.

  W kontekście tamtej dyskusji, należy wskazać, że model wirującego wszechświata może być zgodny z rozkładem anomalii wielkości stałej struktury subtelnej. Dla czego? Poprze interpolacje faktu że światło w ośrodkach materialnych ma inna prędkość. Tak więc gęstość ośrodka wpływa na prędkość światła. W wirującym wszechświecie materia układa się w postaci dysku. A więc w płaszczyźnie obrotu jest jej więcej niż w osi obrotu. To musi wpływać na prędkość światła, a więc i na stałą struktury subtelnej.

   Badania rozkładu w przestrzeni anomalii stałej struktury subtelnej trwają. Planowane są pomiary weryfikujące. Często spotykam się z twierdzeniem że obecna nauka jest skostniała i brak w niej nowych kierunków. To nie jest prawda. Prawdą jest jedynie to, że nagradzani są ludzie pracujący nad głównym nurtem (w kosmologii nad ciemnymi mocami). Natomiast wielu z nich sprytnie omija tą pułapkę. Tak jak wspomniane badania nad prędkością światła. Wynik może być zaskakujący.

  Natura, jako nasz matka, dba o to by okruszków dla nas było pod dostatkiem. Jednak my jako niesforne dzieci, trwonimy te informacje kierując się ideologią. Kiedyś jednak to się zmieni. Okruszki zostaną zebrane i ułożone w całość. Mam za złe tylko to, że tych okruszków już jest wystarczająco wiele. Jak czytam aktualne prace o grawitacyjnych kubitach, to żałuje że rozumiem teksty składające się z literek.

  To pierwsza moja notka z dedykacją. Dedykuje je nie zwierzęciu, a mojemu przyjacielowi. Tak trudno się pisze gdy nie ma jej u swojego boku. Czas zagoi rany. Ostatnie zdjęcie Azy. Więcej jej fotek nie zrobię. Zawsze wydawało mi się że będzie zawsze. Tymczasem nic nie jest na zawsze. Pamiętajcie o tym.

image


Odeszła w wieku lat 12. Byliśmy razem lat 8. Wyniańczyła kilkanaście pokoleń kotów. Wykopała niezliczoną ilość dziur w ogrodzie.




Teksty na moim blogu są chronione prawami autorskimi. Udostępnianie, powielanie lub inne czynność dozwolone pod warunkiem podania źródła, adresu mailowego oraz autora bez ograniczeń do celów niekomercyjnych.

Ludwiczek69
O mnie Ludwiczek69

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie