Ludwiczek69 Ludwiczek69
527
BLOG

Relatywny pomiar, ale czy proces też?

Ludwiczek69 Ludwiczek69 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Notka poprzednia była wstępem do tego co chcę dzisiaj napisać. Ogólnie podjąłem temat relatywności pomiarów, a docelowo ich wpływu na procesy. O tym że wyniki pomiarów zależą od obserwatora wiemy wszyscy ( jedni to uznają, inni nie). Jak natomiast jest z procesami? Czy wynik procesów też jest relatywny?

  Rozszerzę moje pierwsze doświadczenie tak, by dokonać pomiaru z innej perspektywy.  Układ moich obiektów więc będzie ten sam, ale pomiar zrobimy w innym miejscu. Proszę zapoznać się z tym rysunkiem:

Relatywny pomiar, ale czy proces też?

W tym wypadku obserwatora sprowadzimy do roli znacznika czasu. Emituje on impuls światła, jaki odbija się od obiektu m1 w kierunku obiektu m2. W tym ostatnim mierzymy w jakim czasie t1 dotarł impuls z obiektu m1 i odejmujemy od niego czas t2  po jakim  dotarł impuls od obserwatora. Uzyskamy czas t przelotu sygnału od obiektu m1 do m2. Z tego można wylicz więc odcinek R.

                                    t= t1-t2

                                    V=R/t

Tak więc nasze            R=vt

  No niestety ten wynik zdaje się być nieco naciągany. Możemy go uznać za słuszny, jeśli v jest bardzo małe w porównaniu do prędkości światła. Bo o ile światło na drodze L1 i L2 porusza się w tym samym czasie ( a więc dociera jednocześnie do m1 i m2), to po odbiciu od m1wcale nie porusza się po odcinku R. Gdyby się poruszało, nie trafiło by w obiekt m2. Stało by się tak dla tego, że obiekt m2 w czasie t=t1-t2 pokona drogę s po okręgu równą v2*t (v2 to prędkość orbitalna obiektu m2). W obliczeniach możemy zupełnie pominąć czas przelotu światła po liniach L1 i L2, bo się odejmują ( są takie same)

Relatywny pomiar, ale czy proces też?

Na tym rysunku zaznaczyłem na zielono jaką musi pokonać promień światła odbity od m1 do m2  i oznaczyłem go jako R`. Raczej każdy zauważa że :

                                                                       R>R`

Ta nierówność ma swoje granice i jest ściśle zależna od prędkości v2. Jednak jej relacja nie jest taka sama jak w STW. Skrócenie odcinak R nie zmierza do zera. Dla małych prędkości jest jednak tak samo mało zauważalna, jak w STW. Maksimum osiąga dla wartości gdy s=R`. Mówiąc obrazowo, dla prędkości v=c  odcinek R` równy jest drodze jaką pokona obiekt m2 po okręgu.

 

  Tutaj można powiedzieć: jakie obiekty mogą osiągać takie prędkości po okręgu by miało to znaczenie? Przecież każdy wirnik rozleci się w drobny mak, jeśli rozpędzimy go do takich prędkości. Zdecydowanie tak by było, ale tak się składa, że ruch wirowy nie dotyczy tylko i wyłącznie brył sztywnych. W naszym świecie istnieje sporo obiektów jakie posiadają prędkości dla jakich taki przypadek może być znaczący.

   W kolejnych notkach policzymy jak to konkretnie wygląda. Jakie mamy tutaj zależności i jakie mamy proporcje.  Jak na razie widzimy że pomiar relatywny wpłynął na wyniki jakie otrzymujemy.  Mamy tu koncepcje nieco inna niż w STW. Wprowadziłem znacznik czasowy. Ma on cechę taką, że jego parametry nie wpływają na wyniki. Jest on bezwzględny dla tego doświadczenia.

PS. Kolejna notka może nie być szybko. Niestety nadal mam problemy z wygospodarowaniem wolnego czasu.

  Pozdrawiam czytelników, mając nadzieję że to forum nie umrze w wyniku zmian.

  Niestety po zmianach, kolejna notka zagubiła się w przepastnym zbiorze chyba zastrzeżonym. Jest w niej zmodyfikowany eksperyment z tej notki. Proszę się z nim zapoznać pod linkiem:

zagubiona notka: klik






Teksty na moim blogu są chronione prawami autorskimi. Udostępnianie, powielanie lub inne czynność dozwolone pod warunkiem podania źródła, adresu mailowego oraz autora bez ograniczeń do celów niekomercyjnych.

Ludwiczek69
O mnie Ludwiczek69

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie